פירוק שיתוף

הליך של פירוק שיתוף הינו הליך בו אחד מבעלי נכס המקרקעין בין אם מדובר בדירה משותפת ו/או נכס להשקעה ו/או נכס מקרקעין ו/או קרקע חקלאית שאינה נועדה למגורים, מעוניין למכור את הנכס והצד האחר מונע זאת.

מכיוון שבעת פירוק שיתוף היות והנכס שייך למספר בעלי זכות בו, כל עוד יתר בעלי הנכס מסרבים ללכת למר עצמי, רשאי צד לנכס מבלי קשר לאחוזים בהם מחזיק לפנות לבית משפט בתובענה לפירוק שיתוף.

מקור הליך לפירוק שיתוף מצוי בחוק המקרקעין, התשכ”ט – 1969, סעיפים, 37-45 לחוק אשר מגדירים ומבהירים, כי לכל שותף הזכות לפרק א ת השותפות בנכס אף אם קיים הסכם המונע מכך וזאת בתנאים המצוינים בחוק.

דרך המלך של פירוק שיתוף במקרקעין תהא באמצעות הסכם בין השותפים או לחילופין באמצעות מכר עצמי של הצדדים כאשר בדרך זו אלו קובעים את המחיר מחיר הנכס, תנאי המסירה ואף חוסכים בעלויות שעה שפונים לעורך דין אחד אשר מייצג את שניהם ומטפל בעסקה.

שעה שאין הסכמה בין הצדדים בשל הליך גירושין מורכב או חוסר רצון של הצדדים לשתף פעולה לשם יצירת מנוף לחץ כלכלי על אחד מהצדדים שככל הנראה עזב את דירת המגורים, רשאי צד לפנות לבית המשפט בסעד של פירוק שיתוף.

בית המשפט בוחן את דרישת הצדדים ומבהיר את ההליך לצדדים, כי זה יבוצע על ידי מינוי כונסי נכסים לנכס המקרקעין אשר שכרם נגזר מסכום אחוז מנכס המקרקעין.

במקרים רבים, הצד המעכב מקבל פרספקטיבה שונה בדיון ומשכך מבקש ארכה לשם ביצוע מכר עצמי. נהוג לעכב את ביצוע מינוי כונסי נכסים בשלושה חודשים לאפשר מכר עצמי וככל והצדדים מעוניינים לעכב לתקופה נוספת יעשו זאת בהסכמה בכתב.

כאמור, בית המשפט ממנה את באי כח הצדדים ככונסי נכסים על נכס המקרקעין אשר אלו בכובעם החדש (כונסי נכסים) משמשים כקציני בית משפט ומבצעים את עבודתם ללא כל זיקה ללקוח שלהם ובהתאם להוראות הדין ובית המשפט.

לאחר ביצוע מכר הנכס בין אם במכר עצמי ובין אם בפירוק שיתוף, הצדדים מקבלים את כספם בהתאם לחלק שלהם בנכס.

יצוין, כי הצד הנפגע מהתנהגותו של הצד השני רשאי להגיש תביעה כספית לבית המשפט בשל התנהגות הקלוקלת של הצד השני ואף אם אותו צד מתגורר בנכס ניתן להגיש תביעה לדמי שימוש בעבור התקופה בה הנתבע נהנה מהנכס שלא כדין וזאת בהתאם לדין וההלכות השונות

במסגרת הליכי גירושין, סמכות לבצע הליך של פירוק שיתוף נתונה לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני.

מעוניין להתחיל בתהליך של פירוק שיתוף?

משרדינו עוסק בתחום דיני משפחה ומנהל תיקים לאיזון משאבים ודיני פירוק שיתוף.

משרדינו ממוקם בראשון לציון ונשמח לארח אותך לפגישת ייעוץ במסגרתה נבחן יחדיו את התיק שלך ונמצא את הפתרון המשפטי האידאלי ביותר עבורך.

לפגישת ייעוץ הינך מוזמן ליצור קשר עם המשרד בטלפון 072-2516162 או להשאיר פרטים ונציגינו ישוב אלייך בהקדם.

לייעוץ ראשוני ללא עלות

שתפו עכשיו

מאמרים מקצועיים נוספים

ביטול הסכם גירושים

מעוניינים להגיש עתירה לביטול או שינוי הסכם הגירושים שלכם? ביטול הסכם גירושים הוא צעד אפשרי בהחלט באמצעות פנייה לאותה ערכאה אשר אישרה את ההסכם מלכתחילה

קרא עוד »

הכנת חוזה בגישור

קובעים עכשיו תהליך גישור מקצועי ומהיר לחתימת הסכם הגירושים! משנת יולי 2016 כל זוג המתכנן להתגרש מחוייב לעבור הליך גישור בסופו יגיעו בני הזוג להכנת

קרא עוד »

הסכם חיים משותפים

בני זוג החיים ביחד ללא נשואים? כדאי שיהיה לכם הסכם חתום לחיים משותפים! הסכם חיים משותפים הוא פתרון משפטי המוצע לבני זוג חד מיניים או

קרא עוד »

משמורת משותפת ללא מזונות

באילו מצבים ניתן לקבוע משמורת משותפת ולבטל את הצורך במזונות? משמורת משותפת ללא מזונות היא השאיפה של רוב האבות בישראל אך במציאות היא אינה מאושרת

קרא עוד »

מחפשים ייעוץ מקצועי ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

× ניתן לפנות גם בווטסאפ