פירוק שיתוף

עו"ד אביחי בן דוד וארתור שימונוב

ההתמחויות שלנו :

דיני משפחה

אפוטרופסות

צוואות וירושות

ייצוג חייבים וזוכים בהוצאה לפועל

ליווי וייצוג חייבים בהליכי פשיטת רגל

השאירו פרטים לפגישת ייעוץ ראשונה ללא עלות

הליך של פירוק שיתוף הינו הליך בו אחד מבעלי נכס המקרקעין בין אם מדובר בדירה משותפת ו/או נכס להשקעה ו/או נכס מקרקעין ו/או קרקע חקלאית שאינה נועדה למגורים, מעוניין למכור את הנכס והצד האחר מונע זאת.

מכיוון שבעת פירוק שיתוף היות והנכס שייך למספר בעלי זכות בו, כל עוד יתר בעלי הנכס מסרבים ללכת למר עצמי, רשאי צד לנכס מבלי קשר לאחוזים בהם מחזיק לפנות לבית משפט בתובענה לפירוק שיתוף.

מקור הליך לפירוק שיתוף מצוי בחוק המקרקעין, התשכ"ט – 1969, סעיפים, 37-45 לחוק אשר מגדירים ומבהירים, כי לכל שותף הזכות לפרק א ת השותפות בנכס אף אם קיים הסכם המונע מכך וזאת בתנאים המצוינים בחוק.

דרך המלך של פירוק שיתוף במקרקעין תהא באמצעות הסכם בין השותפים או לחילופין באמצעות מכר עצמי של הצדדים כאשר בדרך זו אלו קובעים את המחיר מחיר הנכס, תנאי המסירה ואף חוסכים בעלויות שעה שפונים לעורך דין אחד אשר מייצג את שניהם ומטפל בעסקה.

שעה שאין הסכמה בין הצדדים בשל הליך גירושין מורכב או חוסר רצון של הצדדים לשתף פעולה לשם יצירת מנוף לחץ כלכלי על אחד מהצדדים שככל הנראה עזב את דירת המגורים, רשאי צד לפנות לבית המשפט בסעד של פירוק שיתוף.

בית המשפט בוחן את דרישת הצדדים ומבהיר את ההליך לצדדים, כי זה יבוצע על ידי מינוי כונסי נכסים לנכס המקרקעין אשר שכרם נגזר מסכום אחוז מנכס המקרקעין.

במקרים רבים, הצד המעכב מקבל פרספקטיבה שונה בדיון ומשכך מבקש ארכה לשם ביצוע מכר עצמי. נהוג לעכב את ביצוע מינוי כונסי נכסים בשלושה חודשים לאפשר מכר עצמי וככל והצדדים מעוניינים לעכב לתקופה נוספת יעשו זאת בהסכמה בכתב.

כאמור, בית המשפט ממנה את באי כח הצדדים ככונסי נכסים על נכס המקרקעין אשר אלו בכובעם החדש (כונסי נכסים) משמשים כקציני בית משפט ומבצעים את עבודתם ללא כל זיקה ללקוח שלהם ובהתאם להוראות הדין ובית המשפט.

לאחר ביצוע מכר הנכס בין אם במכר עצמי ובין אם בפירוק שיתוף, הצדדים מקבלים את כספם בהתאם לחלק שלהם בנכס.

יצוין, כי הצד הנפגע מהתנהגותו של הצד השני רשאי להגיש תביעה כספית לבית המשפט בשל התנהגות הקלוקלת של הצד השני ואף אם אותו צד מתגורר בנכס ניתן להגיש תביעה לדמי שימוש בעבור התקופה בה הנתבע נהנה מהנכס שלא כדין וזאת בהתאם לדין וההלכות השונות

במסגרת הליכי גירושין, סמכות לבצע הליך של פירוק שיתוף נתונה לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני.

מעוניין להתחיל בתהליך של פירוק שיתוף?

משרדינו עוסק בתחום דיני משפחה ומנהל תיקים לאיזון משאבים ודיני פירוק שיתוף.

משרדינו ממוקם בראשון לציון ונשמח לארח אותך לפגישת ייעוץ במסגרתה נבחן יחדיו את התיק שלך ונמצא את הפתרון המשפטי האידאלי ביותר עבורך.

לפגישת ייעוץ הינך מוזמן ליצור קשר עם המשרד בטלפון 072-2516162 או להשאיר פרטים ונציגינו ישוב אלייך בהקדם.

עו״ד אביחי בן דוד ועו"ד ארתור שימונוב

משרד עורכי דין אביחי בן דוד הוא משרד עריכת דין איכותי הממוקם בראשון לציון .
המשרד מספק ייעוץ, ליווי וייצוג בהליכים משפטיים ומתמחה בשלושה תחומי התמחות משולבים: הוצאה לפועל, דיני משפחה ופשיטת רגל.

לייעוץ ראשוני ללא עלות

שתפו עכשיו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

השאירו פרטים לפגישת ייעוץ ראשונה ללא עלות

מאמרים מקצועיים נוספים

איזון משאבים

נישואין "על כן יעזב איש את אביו ואת אמו ודבק באשתו והיו לבשר אחד" (בראשית, ב' כ"ד) – הבסיס לנישואין על פי היהדות. בספר שמות,

קרא עוד >>

ביטול הסכם גירושים

מעוניינים להגיש עתירה לביטול או שינוי הסכם הגירושים שלכם? ביטול הסכם גירושים הוא צעד אפשרי בהחלט באמצעות פנייה לאותה ערכאה אשר אישרה את ההסכם מלכתחילה

קרא עוד >>

כתובה וגירושין

הסכם ממון עורך דין – כל מה שרצית לדעת המונח הסכם ממון עורך דין נעשה פופולרי בעת האחרונה במנועי החיפוש. הדבר נובע, ככל הנראה מהתעניינות

קרא עוד >>

התנגדות לצו קיום צוואה

על התנגדות לצו קיום צוואה והעילות המוגדרות בחוק גם כאשר נכתבה צוואה על ידי עו"ד לענייני ירושה, ולאחר בקשת קיום צו ירושה, ליורשים עומדת זכות

קרא עוד >>

מחפשים ייעוץ מקצועי ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

× ניתן לפנות גם בווטסאפ