משמורת משותפת ומזונות

עו״ד אביחי בן דוד

ההתמחויות שלנו :

השאירו פרטים לפגישת ייעוץ ראשונה ללא עלות

הקדמה – משמורת משותפת ומזונות הן לכאורה שני נושאים קשורים vאחד בשני, אך יש לקחת בחשבון שבחוק הישראלי מהבחינה המשפטית – הורות משותפת מזונות – אינו קיים ולכן זהו הסכם שאליו שואפים להגיע מטעם עקרון טובת הילד. ברוב המקרים, הילד עובר למשמורת מלאה של האם באופן אוטומטי.

הורות – בתא המשפחתי, שני ההורים אחראים על גידול וחינוך הילד עד הגעתו לגיל בגרות. ההורים הם המשפיעים העיקריים על התפתחות הילד, כמודל לחיקוי, הקניית ערכים, שליטה, לימודים וכד'. ביום יום, ישנה "חלוקה" נסתרת באחריות זו. גורמים נוספים המשפיעים על אחריות זו הינה השכלת ההורים (השפעה על יידע ופיתוח מחשבתי וכו') ותעסוקה / עבודת ההורים (מוסר עבודה, זמני שהות עם הילד וכד').

גירושין – התפרקות מוסד ההורות, החיים המשותפים מתפרקים וההורים עוברים לגור בנפרד. כאמור, בשלב זה, ההסדר הנפוץ הוא משמורת מלאה של האם על הילד (כל שכן ילדים עד גיל 6) – המשמעות, הילד עובר להתגורר עם אימו. האם אחראית על החינוך וגידול הילד ובן הזוג ישלם דמי מזונות.

דמי מזונות – כל עוד קיים תא משפחתי, מתקיימת הורות, ההורים אלו שחייבים במזונות ילדם. כאשר ההורים מתגרשים, על פי הדת יהודית, האב אחראי ומשלם דמי מזונות לאם שבחזקתה הילד עד גיל 15, ומגיל 15 (על פי הרבנות הראשית) גם האם אחראית על מזונות הילד (הערה: בפועל, בתי המשפט בישראל ממשיכים לחייב את האב בדמי מזונות ואינם מפחיתים את דמי המזונות).

ב 1.1.1974 נכנס לתוקפו חוק יחסי ממון בין בני זוג שהתגרשו או נפרדו – ישנו שוויון בחלוקת הרכוש בזמן הגירושין – לא כך בנושא הילדים. נושא דמי המזונות הוא סבוך ונתון להחלטת בתי המשפט. למרות שהוקמו ועדות במהלך השנים אין עדיין חקיקה בנושא.

הורות משותפת מזונות – בשל המורכבות, אנו נפריד מונח זה לשניים:

משמורת משותפת – אפשרות שונה מהקבוע בחוק, בו בית המשפט מורה על חלוקה בנטל החינוך והאחריות על גידול הילד. לציין כי מצב זה אינו מתאים בכל גירושין ולכן חייבים להתקיים תנאים מתאימים לכך.

חישוב מזונות במשמורת משותפת – מצב של משמורת משותפת מחייב שינוי המשוואה, ועל פי קביעת בית המשפט העליון משנת 2017 יעשה חישוב מזונות במשמורת משותפת מחדש כך שנטל המזונות יתחלק בין שני ההורים ולא רק על האב.

עו״ד אביחי בן דוד

משרד עורכי דין אביחי בן דוד הוא משרד עריכת דין איכותי הממוקם בראשון לציון .
המשרד מספק ייעוץ, ליווי וייצוג בהליכים משפטיים ומתמחה בשלושה תחומי התמחות משולבים: הוצאה לפועל, דיני משפחה ופשיטת רגל.

שתפו עכשיו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

לייעוץ ראשוני ללא עלות

השאירו פרטים לפגישת ייעוץ ראשונה ללא עלות

מאמרים מקצועיים נוספים

תביעת מזונות ילדים

על הגשת תביעת מזונות ילדים לפני הגשת תביעת מזונות ילדים כדאי להתייעץ עם עורך דין לענייני גירושין. עורך הדין צריך להיות בעל ידע נרחב ומקיף

קרא עוד >>

עורך דין בענייני משפחה

מה חשוב להבין לגבי עורך דין בענייני משפחה עורך דין בענייני משפחה מתמחה בתחום של דיני משפחה, בין היתר בניסוח הסכמי ממון, ניסוח צוואות, גירושין, חלוקת

קרא עוד >>

חלוקת רכוש

מהי חלוקת רכוש לעומת כתובה? כולנו מכירים את הכתובה המוצגת בעת טקס הנישואין היהודי. למרות שהכתובה היא מסורת עתיקת יומין, רבים לא מבינים את חשיבותה

קרא עוד >>

משמורת משותפת ללא מזונות

באילו מצבים ניתן לקבוע משמורת משותפת ולבטל את הצורך במזונות? משמורת משותפת ללא מזונות היא השאיפה של רוב האבות בישראל אך במציאות היא אינה מאושרת

קרא עוד >>

מחפשים ייעוץ מקצועי ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

× ניתן לפנות גם בווטסאפ