כתובה וגירושין

השאירו פרטים לפגישת ייעוץ ראשונה ללא עלות

כל מה שצריך לדעת על כתובה וגירושין

כאשר מדברים על כתובה וגירושין יש מקום להסביר את המונחים השונים ואת משמעותם המשפטית. הכתובה היא למעשה מסמך שנחתם במהלך טקס הקידושין בחתונה ובו החתן מתחייב להעביר סכומי כסף מוגדרים לבת זוגתו במידה והנישואין לא יעלו יפה והם יתגרשו. הליכי כתובה וגירושין נידונים רק בפני בית הדין הרבני כך שיש משמעות גדולה לסמכות השיפוטית בה מתבצע הליך הגירושין. במידה והליכי הגירושין ואופן חלוקת הרכוש מתנהלים בבית המשפט לענייני משפחה, התחייבויות הבעל בכתובה לא יוכנסו לחישובים השונים של חלוקת הרכוש.

זכאות לדמי הכתובה בדין הדתי

תביעת דמי כתובה בגירושין בבית הדין הרבני מותנית במספר תנאים. הבעל יכול לקבל פטור מבית הדין באמצעות אחת מהטענות הבאות, הנישואים היו מקח טעות, האישה הינה מורדת או בוגדת, אינה מוכנה לשלום בית, או כבר אינה חלק מדת ישראל. כאמור בנוגע לנושא של “כתובה בגידה”, על פי הדין הדתי, אישה שבגדה בבעלה, מאבדת את הזכות לכתובתה. עם זאת, הבעל לא יכול לטעון לפטור, כתובה בגידה, על מנת להימנע מתשלום דמי כתובה גירושין, ללא הצגת ראיות לכך לבית הדין.

על כפל מבצעים דתי וחילוני

בנוגע לנושא של כתובה וחלוקת רכוש המחוקק קבע באפן מפורש שהכתובה אינה חלק מהרכוש המשותף ובמועד הגירושין, הבעל מחויב לשלם את הסכומים אליהם התחייב בכתובה מתוך חלקו במחצית הרכוש. עם זאת כאן צריך לסייג מכיוון שכפי שציינו כתובה בגירושין ניתנת לתביעה רק כשהליך מנוהל בבית הדיר הרבני ולמרות החוק החילוני שאמור לחייב את בית הדין, במקרים רבים קל לבעל לטעון בפני בית הדין כי אם הולכים בהתאם לדין תורה, בנסיבות הללו, האישה אינה זכאית לכתובה בדין וכך החוק הישראלי לגבי, כתובה וחלוקת רכוש נשאר תיאורטי בלבד.

תביעת כתובה – מתי אישה לא זכאית לכתובתה ?

האישה יוזמת את הליך הגירושין היא לא תהא זכאית לכתובתה אלא, אם פתחה את ההליכים בשל פעולה אשר גרם הבעל כמו גידה או עזיבה את הבית.
ככל והוכיח הבעל כי עסקינן באישה מורדת, מסרת לקיים יחסי אישות עם הבעל.

בגידה של האישה, אם האישה בוגדת בבעלה זו אינה זכאית לכתובתה

יצוין, כי האישה אינה זכאית גם לחלוקת הרכוש וגם לכתובתה, יש לאזן בי שווי הכתובה לבין שווי הרכוש אשר מחולק בין הצדדים.

כך יוצא, כי האישה אינה זכאית לקבל את מלוא כתובתה ובנוסף לכך תהא זכאית במסגרת איזון המשאבים ופירוק שיתוף לקבל כספים בשני המקרים ובמצב מסוג זה תצא עם כל הממון.

משרדינו עוסק בתחום דיני משפחה, תביעת כתובה ומנהל תיקים לאיזון משאבים ופירוק שיתוף.

ייעוץ לגבי כתובה וגירושין עם עורך דין מומחה בתחום

אם אתם מחפשים מידע נוסף לגבי, כתובה וגירושין או מנסים להבין את הרלוונטיות של בית המשפט לענייני משפחה עבור כתובה גירושין ואופן חלוקת הרכוש, כדאי לכם להתייעץ עם עורך דין אביחי בן דוד. משרד הבוטיק של עורך דין אביחי בן דוד בראשון לציון, מתמחה בדיני משפחה ובעל ניסיון רב בליווי נשים וגברים בהליכי גירושין ברגישות ומקצועיות. המשרד מספק ייעוץ, ליווי וייצוג בכלל ההליכים המשפטיים הקשורים בדיני משפחה.

עו״ד אביחי בן דוד

משרד עורכי דין אביחי בן דוד הוא משרד עריכת דין איכותי הממוקם בראשון לציון .
המשרד מספק ייעוץ, ליווי וייצוג בהליכים משפטיים ומתמחה בשלושה תחומי התמחות משולבים: הוצאה לפועל, דיני משפחה ופשיטת רגל.

שתפו עכשיו

לייעוץ ראשוני ללא עלות

השאירו פרטים לפגישת ייעוץ ראשונה ללא עלות

מאמרים מקצועיים נוספים

עורך דין מזונות
עורך דין מזונות

עורך דין לענייני מזונות עורך דין מזונות הוא עורך דין המתמחה בטיפול במערכות יחסים ומחלוקות שנוצרו בחיי המשפחה של אנשים. הם נוגעים לבני זוג, ילדים,

קרא עוד >>
עורך דין משפחה במרכז
עורך דין משפחה במרכז

עורך דין משפחה בתל אביב ליטיגציה בדיני משפחה היא לרוב מורכבת ומבלבלת. בהתאם לכך, יישוב סכסוכי משפחה הוא משימה משפטית שלוקחת זמן רב. עורך דין

קרא עוד >>
עו”ד לענייני ירושה

כל מה שחשוב לדעת על עו”ד לענייני ירושה עריכת הצוואה על ידי עו”ד לענייני ירושה יכולה במקרים רבים להבטיח את כשירותה לאחר חשיפתה. על פי

קרא עוד >>

מחפשים ייעוץ מקצועי ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם