חלוקת רכוש בגירושין

השאירו פרטים לפגישת ייעוץ ראשונה ללא עלות

מהי חלוקת רכוש לעומת כתובה?

כולנו מכירים את הכתובה המוצגת בעת טקס הנישואין היהודי. למרות שהכתובה היא מסורת עתיקת יומין, רבים לא מבינים את חשיבותה המשפטית. בעת הגירושים נגלה כי ישנו הבדל בין כתובה וחלוקת רכוש ואז הנושא מסתבך. אז מהו ההבדל בין חלוקת רכוש לבין הכתובה, ואיך נדע מה מגיע לנו?

מהי כתובה?

בטרם הנישואין נחתם מסמך הכתובה בין בני הזוג, בו מוצהרת הנדוניה עמה מגיעה האישה לנישואין, ואשר תוחזר לה במקרה של גירושין. בנוסף, מצהיר הבעל במסמך מה הסכום הכספי שהוא מעניק לאישה במידה ויתגרשו. מסמך הכתובה הוא מסמך משפטי לכל דבר ורבים לא מבינים זאת וחותמים על סכום כסף שאינו מציאותי.

מהי חלוקת רכוש?

בעת הגירושין, על פי חוק יחסי ממון, מתחלק בין הזוג באופן שווה בכלל הרכוש המשותף שלהם, דוגמת קרנות פנסיה, נכסים, מניות ועוד, אך לא קצבאות שאינן נחלקות. המסמך היחיד שיכול לבטל חלוקה שווה הוא הסכם ממון אשר נחתם בין בני הזוג טרם החתונה, במידה ובחרו בכך כמובן.

מה קורה בעת גירושין? 

במידה וזוג מתגרש, יגלה הבעל כי חייב הוא בדמי הכתובה עליהם הצהיר בעת החתימה וזאת בנוסף לחלוקת הרכוש בהתאם להסכם ממון, או חלוקה שווה על פי החוק. ישנם מספר תנאים בהם יכול לבקש לא לשלם את דמי הכתובה, אך תחול עליו חובת ההוכחה על מקרים אלו, ואין הם פשוטים או נעימים.

הבעל יכול לתבוע שאינו נדרש בדמי הכתובה במידה ויכול להוכיח שאשתו בגדה בו בעת הנישואין, במידה והינה מסרבת לקיים עמו יחסי מין, או שהיא זו שהגישה את תביעת הגירושין.

איך נוודא איזון בין כתובה וחלוקת רכוש?

היות ובעת הגירושים נדרש הבעל גם לחלוק רכוש וגם לשלם את דמי הכתובה, ניתן לדאוג לאיזון, עוד בטרם הנישואין, בסכומים אלו. על מנת לדאוג לנושא זה מראש, ובכך למנוע קשיים אפשריים בהמשך, חשוב לפנות לעורך דין המתמחה בנושא. עורך דין אביחי בן דוד הוא בעל ניסיון רב שנים בתחום תביעות הכתובה והסכמי ממון. באמצעותו תוכלו להגדיר איזון בין חלוקת רכוש וסכום הכתובה.

לסיכום

במידה ובחרתם להתגרש חשוב לוודא שזכויותיכם ממולאות, לכן מומלץ לפנות לעורך דין לבדיקה של חלוקת רכוש לעומת כתובה.

חלוקת רכוש בגירושין עם ילדים

חלוקת רכוש בגירושין עם ילדים

על פי חוק, כל הרכוש שנרכש במהלך הנישואין מתחלק לשני חלקים שווים, אלא אם בני הזוג החליטו אחרת. ברוב המקרים, בני זוג אינם רוצים לציית לכללי דיני המשפחה, וכל אחד מציע גרסה משלו. המשימה של עורך דין העוסק בהליכי חלוקת רכוש בגירושין עם ילדים או ללא, היא למצוא פשרה שתתאים לכולם. משרד עורכי דין בן דוד &  שימונוב מבין את כל המורכבות סביב הנושא הכלכלי במהלך פירוק תא משפחתי, וטובי המומחים פועלים לייצוג מקצועי והטוב ביותר של הלקוחות בתיקים מורכבים אלו.

חלוקת רכוש בגירושין ירושה / משכנתא / דירה

ההליך מוסדר על ידי דיני המשפחה. עורכי דין מזהים מספר דרכים לפתור את המצב לגבי חלוקת הרכוש:

  • בני הזוג מצהירים כי לא רכשו במשותף רכוש, מתגרשים ללא משפט ומסכימים ביניהם כיצד לחלקו. שיטה זו תחסוך בעלות של עורך דין לחלוקת רכוש, המתאימה לזוגות הנפרדים בקשר ידידותי.
  • חלוקה שווה- השיטה מתאימה אם בני הזוג מסכימים שהשקיעו במידה שווה בתקציב המשפחתי. בנסיבות אחרות, הסעיף לא יעבוד. במקרים כאלה עדיף לפנות לעורך דין כדי למנוע מריבות מיותרות.
  • סעיף על הסכם ממון או חוזה נישואין. הסכם ממון משפיע ישירות על יחסי רכוש בנישואין. השיטה מתאימה למי שערך הסכם מוסכם הדדי לפני הגירושים, מוכן לעמוד בתנאים המוסכמים.
  • חלוקת רכוש עם עורך דין. לרוב פונים לעורך דין זוגות שלא הצליחו להגיע להסכמה ידידותית, לא מסכימים עם החלוקה או שיש להם ראיות לאי-הוגנות שלה. לא מומלץ להיכנס להליך זה לבד, במיוחד עם מדובר על חלוקת רכוש בגירושין עם ילדים.

מדוע אתם צריכים עורך דין בעת ​​חלוקת רכוש?

מאחורי טינה, אי הבנה ורגשות אישיים עומד הצורך לפתור בעיות משפטיות רציניות כגון חלוקת רכוש בגירושין עם ילדים. עורך הדין יוכל להעריך באופן אובייקטיבי ומוכשר את תביעותיהם של בני הזוג לגבי רכוש ספציפי ובהסתברות גבוהה לפתור את המחלוקת. משרד עורכי דין בן דוד &  שימונוב שואפים תמיד לפתור את המחלוקת מחוץ לבית המשפט על מנת לחסוך במשאבים, בזמן ובעצבים. לשם כך, מתנהל משא ומתן בין הצדדים, בו מסבירים את כל ההשלכות המשפטיות של מעשי בני הזוג, מציעים אפשרויות רווחיות לשני הצדדים ונותנים להם הזדמנות פשוט לדבר באווירה נינוחה. אז אם אתם מחפשים ליווי מקצועי ואישי צרו קשר עם משרד עורכי דין בן דוד &  שימונוב.

חלוקת נכסים בגירושין

חלוקת נכסים בגירושין

חלוקת נכסים בגירושין של בני הזוג היא הליך משפטי בו מחולק ביניהם הקניין החומרי והרוחני הנרכש במשותף במהלך חייהם הזוגיים. על פי דיני המשפחה כל הרכוש מחולק בין בני הזוג בחלקים שווים, כי כברירת מחדל, נחשב ששניהם תורמים באופן שווה למשפחה. יש צורך בייעוץ משפטי בנושא חלוקת הרכוש אם אחד מבני הזוג או שניהם אינם מסכימים עם ההליך המקובל או אינם יכולים להחליט מי יקבל בעלות על מה. משרד עורכי דין בן דוד &  שימונוב מציע שירותים מוסמכים של עורכי דין המתמחים בנושא. הפקידו את פתרון המצב הקשה בידי עורכי דין מקצועיים של המשרד לחלוקת רכוש שמאחוריהם עשרות תיקים שהסתיימו בהצלחה.

חלוקת נכסים בגירושין – על איזה רכוש מדובר?

החוק מבחין בין המושגים רכוש אישי ורכוש משותף. חפצים אישיים כוללים פריטי לבוש, היגיינה ושימוש אישי, דברים המתקבלים במתנה לפני ואחרי נישואין במסגרת הסכם תרומה או ירושה. נכסים שנרכשו במשותף או שקיבלו ביחד בני זוג במתנה כפופים לחלוקה:

  • תשלומי פנסיה, הטבות סוציאליות.
  • נדל”ן, מכוניות, מכשירי חשמל ביתיים ודיגיטליים יקרים שנרכשו במהלך הנישואין.
  • פיקדונות בנקאיים, ניירות ערך.
  • תכשיטים, פריטי יוקרה.
  • עסק משותף, נכסי נדל”ן ועוד.

במהלך חלוקת נכסים בגירושין בני הזוג נחשבים שווים, והנכסים נשקלים לפי תאריכי רכישה. דרוש עורך דין לחלוקת רכוש לבני זוג במידה ואינם מסכימים עם רשימת הרכוש המשותף ושיטת החלוקה באופן חוקי. כך למשל, אישה קנתה רכב בתקופה שבה היא ובעלה כבר חיו בנפרד, אך הנישואים טרם התפרקו. במצבים כאלה, בהם לא ברור האם הרכב הוא משותף או לא, לרוב נעזרים בעורך דין.

חישוב חלוקת רכוש בגירושין

רכוש משותף הוא הערכים וההטבות החומריות שקיבלו בני הזוג בנישואין במאמצים משותפים. הם מוכרים כנס משפחתי ומתחלקים עם גירושין. יחד עם זאת, אין זה משנה מי מהם הביא את ההכנסה העיקרית, מי עסק בתחזוקת הבית ובגידול ילדים משותפים. החוק מכיר בעבודתם של בני זוג נשואים לטובת הכלל כשווה. לכן, דברים יקרי ערך נחשבים למשותפים, שייכים באותה מידה לשניהם. במקרים מסוימים, בית המשפט עשוי אף להכיר בחפצים אישיים כמשותפים אם יוכח שאחד השותפים ביצע השקעה ברכישת כאלה. יש צורך בסיוע עורך דין בחלוקת רכוש לאחר גירושין במצבים שנויים במחלוקת, כאשר לבני זוג יש טענות לנורמות החלוקה החקיקתיות, טוענים לחלק גדול או קטן מהערכים המשותפים. אז אם אתם זקוקים לייעוץ וייצוג מקצועי של עורך דין לגירושין צרו קשר עם משרד עורכי דין בן דוד &  שימונוב.

עו״ד אביחי בן דוד

משרד עורכי דין אביחי בן דוד הוא משרד עריכת דין איכותי הממוקם בראשון לציון .
המשרד מספק ייעוץ, ליווי וייצוג בהליכים משפטיים ומתמחה בשלושה תחומי התמחות משולבים: הוצאה לפועל, דיני משפחה ופשיטת רגל.

שתפו עכשיו

לייעוץ ראשוני ללא עלות

השאירו פרטים לפגישת ייעוץ ראשונה ללא עלות

מאמרים מקצועיים נוספים

עורך דין לייעוץ גירושין
ייעוץ גירושין

כל מה שרצית לדעת על ייעוץ ראשוני בגירושין בבור ייעוץ ראשוני בגירושין כדאי לפנות רק לעורך דין לענייני גירושין. עורך דין לגירושין, צריך להיות בעל

קרא עוד >>
הפרת זמני שהות

האם אחד ההורים מפר את זמני השהות עם הילדים? יש לנו פתרון בשבילכם! הפרת זמני שהות במקרים של גירושים היא אחד הדברים הבעייתיים ביותר עבור

קרא עוד >>
עורך דין לענייני משפחה
עורך דין לענייני משפחה

מה חשוב להבין לגבי עורך דין בענייני משפחה עורך דין בענייני משפחה מתמחה בתחום של דיני משפחה, בין היתר בניסוח הסכמי ממון, ניסוח צוואות, גירושין, חלוקת

קרא עוד >>

מחפשים ייעוץ מקצועי ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם