חלוקת רכוש

מהי חלוקת רכוש לעומת כתובה?

כולנו מכירים את הכתובה המוצגת בעת טקס הנישואין היהודי. למרות שהכתובה היא מסורת עתיקת יומין, רבים לא מבינים את חשיבותה המשפטית. בעת הגירושים נגלה כי ישנו הבדל בין כתובה וחלוקת רכוש ואז הנושא מסתבך. אז מהו ההבדל בין חלוקת רכוש לבין הכתובה, ואיך נדע מה מגיע לנו?

מהי כתובה?

בטרם הנישואין נחתם מסמך הכתובה בין בני הזוג, בו מוצהרת הנדוניה עמה מגיעה האישה לנישואין, ואשר תוחזר לה במקרה של גירושין. בנוסף, מצהיר הבעל במסמך מה הסכום הכספי שהוא מעניק לאישה במידה ויתגרשו. מסמך הכתובה הוא מסמך משפטי לכל דבר ורבים לא מבינים זאת וחותמים על סכום כסף שאינו מציאותי.

 

מהי חלוקת רכוש?

בעת הגירושין, על פי חוק יחסי ממון, מתחלק בין הזוג באופן שווה בכלל הרכוש המשותף שלהם, דוגמת קרנות פנסיה, נכסים, מניות ועוד, אך לא קצבאות שאינן נחלקות. המסמך היחיד שיכול לבטל חלוקה שווה הוא הסכם ממון אשר נחתם בין בני הזוג טרם החתונה, במידה ובחרו בכך כמובן.

 

מה קורה בעת גירושין? 

במידה וזוג מתגרש, יגלה הבעל כי חייב הוא בדמי הכתובה עליהם הצהיר בעת החתימה וזאת בנוסף לחלוקת הרכוש בהתאם להסכם ממון, או חלוקה שווה על פי החוק. ישנם מספר תנאים בהם יכול לבקש לא לשלם את דמי הכתובה, אך תחול עליו חובת ההוכחה על מקרים אלו, ואין הם פשוטים או נעימים.

הבעל יכול לתבוע שאינו נדרש בדמי הכתובה במידה ויכול להוכיח שאשתו בגדה בו בעת הנישואין, במידה והינה מסרבת לקיים עמו יחסי מין, או שהיא זו שהגישה את תביעת הגירושין.

 

איך נוודא איזון בין כתובה וחלוקת רכוש?

היות ובעת הגירושים נדרש הבעל גם לחלוק רכוש וגם לשלם את דמי הכתובה, ניתן לדאוג לאיזון, עוד בטרם הנישואין, בסכומים אלו. על מנת לדאוג לנושא זה מראש, ובכך למנוע קשיים אפשריים בהמשך, חשוב לפנות לעורך דין המתמחה בנושא. עורך דין אביחי בן דוד הוא בעל ניסיון רב שנים בתחום תביעות הכתובה והסכמי ממון. באמצעותו תוכלו להגדיר איזון בין חלוקת רכוש וסכום הכתובה.

לסיכום

במידה ובחרתם להתגרש חשוב לוודא שזכויותיכם ממולאות, לכן מומלץ לפנות לעורך דין לבדיקה של חלוקת רכוש לעומת כתובה.

לייעוץ ראשוני ללא עלות

שתפו עכשיו

מאמרים מקצועיים נוספים

ביטול הסכם גירושים

מעוניינים להגיש עתירה לביטול או שינוי הסכם הגירושים שלכם? ביטול הסכם גירושים הוא צעד אפשרי בהחלט באמצעות פנייה לאותה ערכאה אשר אישרה את ההסכם מלכתחילה

קרא עוד »

הכנת חוזה בגישור

קובעים עכשיו תהליך גישור מקצועי ומהיר לחתימת הסכם הגירושים! משנת יולי 2016 כל זוג המתכנן להתגרש מחוייב לעבור הליך גישור בסופו יגיעו בני הזוג להכנת

קרא עוד »

הסכם חיים משותפים

בני זוג החיים ביחד ללא נשואים? כדאי שיהיה לכם הסכם חתום לחיים משותפים! הסכם חיים משותפים הוא פתרון משפטי המוצע לבני זוג חד מיניים או

קרא עוד »

מחפשים ייעוץ מקצועי ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

× ניתן לפנות גם בווטסאפ