התנגדות לצו קיום צוואה

על התנגדות לצו קיום צוואה והעילות המוגדרות בחוק

גם כאשר נכתבה צוואה על ידי עו”ד לענייני ירושה, ולאחר בקשת קיום צו ירושה, ליורשים עומדת זכות להגיש התנגדות לצו קיום צוואה ולנסות לפסול אותה בבית המשפט. עליהם להגיש לבית המשפט כ התנגדות לצו קיום צוואה ולפרט באיזה עילה מהעילות שהוגדרו בחוק הם מבקשים פסילה של הצוואה. העילות יכולות להיות, מעורבות בעריכת הצוואה, העדר כשירות בעת הניסוח, טענה לצוואה מזויפת ועוד.

סדר הירושה בדין

במידה ובית השפט פוסל את הצוואה, לאחר התנגדות לצוואה ובעקבות עילה דוגמת רמאות בצוואה, אזי העיזבון מחולק בין היורשים על פי הסדר הירושה בדין. כאשר אדם נפטר ולא נמצאה צוואה כתובה יש צורך לפנות להליך קבלת צו ירושה ללא צוואה. על פי החוק בישראל, במידה ואדם לא כתב צוואה העיזבון עובר ליורשים בהתאם לסדר הירושה הקבוע בדין. סדר היורשים מתחיל בבני הזוג, ילדי המוריש ובהמשך צאצאיהם. במידה ואין קרובי משפחה קרובים העיזבון יכול להגיע אף לקרובים רחוקים יותר. צו ירושה ללא צוואה יינתן לאפוטרופוס ומנהל עיזבון למורישים עריריים ללא צוואה.

הבטחת הכשירות

עריכת הצוואה על ידי עו”ד יכולה במקרים רבים להבטיח את כשירותה לאחר חשיפתה. על פי החוק בישראל אין חובה לערוך צוואות בנוכחות עורך דין או עדים. עם זאת היעזרות בכתיבה ובניסוחים עם עו”ד לענייני ירושה מומלצת, על מנת שזו תנוסח כראוי וכוונותיו של המוריש לגבי אופן חלוקת עזבונו בין היורשים, יבוטאו במדויק בצוואה. צוואה המנוסחת במקצועיות מפחיתה את האפשרות למציאת עילות עבור התנגדות לצו קיום צוואה.

חשיבות הנוכחות

בתי המשפט מתייחסים לצוואות, שנוסחו ונערכו בידי עורך דין ברצינות הראויה. נוכחות עורך הדין יכולה אף למנוע במקרים רבים, מעורבות או השפעה לא הוגנת של אחד או יותר מהיורשים על כותב הצוואה בזמן עריכתה. צוואה שנוסחה בצורה מקצועית בהתאם לשאיפותיו של המוריש, יכולה להקל על קבלת צו ירושה לאחר הפטירה.

שלושת התנאים המצטברים לביטול או תיקון צוואה

בית המשפט לענייני משפחה, יבחן שלושה תנאים מצטברים לבקשת ביטול/תיקון צוואה. התנאי הראשון הוא: האם ישנה עובדה או טענה חדשה כגון, יורש נוסף שלא הוזכר בצוואה?, התנאי השני הוא האם הטענה או העובדה החדשה תשפענה על מתן צו הירושה לולא היו מובאות בזמן? התנאי השלישי המצטבר הוא: האם היורש אשר מבקש את השינוי  וכן, האם הוא טען את טענתו החדשה או לחלופין העובדה בהזדמנות הסבירה הראשונה? יש לציין, כי ביהמ”ש לענייני משפחה, ידחה בקשה זו במידה והמבקש לא פעל בהזדמנות הראשונה שהייתה ל, אבל בכל זאת, מדובר בהחלטה שנתונה לשיקול הדעת של ביהמ”ש בהתאם לנסיבות ולנתונים.

התנגדות לצו קיום צוואה עם עו”ד מומחה בתחום

אם אתם מחפשים מידע לגבי, התנגדות לצוואה או מנסים להבין את הרלוונטיות של רמאות בצוואה לבקשת ההתנגדות, כדאי לכם להתייעץ עם עורך דין אביחי בן דוד. משרד הבוטיק של עורך דין אביחי בן דוד בראשון לציון, מתמחה בדיני ירושה ובעל ניסיון גדול בניהול הליכים מורכבים בערכאות השונות בתחום הירושה.

לייעוץ ראשוני ללא עלות

שתפו עכשיו

מאמרים מקצועיים נוספים

ביטול הסכם גירושים

מעוניינים להגיש עתירה לביטול או שינוי הסכם הגירושים שלכם? ביטול הסכם גירושים הוא צעד אפשרי בהחלט באמצעות פנייה לאותה ערכאה אשר אישרה את ההסכם מלכתחילה

קרא עוד »

הכנת חוזה בגישור

קובעים עכשיו תהליך גישור מקצועי ומהיר לחתימת הסכם הגירושים! משנת יולי 2016 כל זוג המתכנן להתגרש מחוייב לעבור הליך גישור בסופו יגיעו בני הזוג להכנת

קרא עוד »

הסכם חיים משותפים

בני זוג החיים ביחד ללא נשואים? כדאי שיהיה לכם הסכם חתום לחיים משותפים! הסכם חיים משותפים הוא פתרון משפטי המוצע לבני זוג חד מיניים או

קרא עוד »

מחפשים ייעוץ מקצועי ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

× ניתן לפנות גם בווטסאפ