איזון משאבים

עו״ד אביחי בן דוד

ההתמחויות שלנו :

השאירו פרטים לפגישת ייעוץ ראשונה ללא עלות

נישואין

"על כן יעזב איש את אביו ואת אמו ודבק באשתו והיו לבשר אחד" (בראשית, ב' כ"ד) – הבסיס לנישואין על פי היהדות.

בספר שמות, כ"א י' "אם אחרת יקח לו, שארה כסותה וענתה לא יגרע:" – מוזכרים חובותיו הבסיסיים של הגבר כלפי האשה –  מזונות, ביגוד ויחסי אישות. וחובות האישה כלפי הגבר, מעשיי ידיה, מציאתה, פירות מנכסיה, וירושתה.

על פי הכתוב בתורה לגבר ולבניו יש זכויות על רכושם המשותף ולאישה אין זכות על הרכוש המשותף. במשפט הישראלי, הרכוש הינו משותף וישנו איזון משאבים – בזמן גירושין או פטירה.

ידוע בציבור

יש זוגות המקיימים תא משפחתי אך לא מעוניינים להתחתן או לא יכולים להתחתן מטעמי החוק הישראלי (כמו זוגות בני אותו המין)  – על מנת לאפשר לזוגות אלו לקבל עליהם את זכויותיהם וחובותיהם מול המדינה, הוגדר סטאטוס של ידוע בציבור.

הסכם ממון

על הפי המשפט הישראלי, בני זוג (נשואים או ידועים בציבור) יכולים לקבוע במקרה של גירושין או פירוד את חלוקת רכושם באמצעות הסכם ממון או לקבוע בהסכם כתוב כי יהיו נכסים שאינם משותפים ויישארו בבעלות בן הזוג גם לאחר הגירושין ו/או הפרידה. יוצאת מן הכלל הינה דירת המגורים הנחשבת כנכס משותף למרות שנרכשה ונרשמה על שם אחד מבני הזוג טרם הנישואין.

הלכת השיתוף – עד שנת 1973, כל הרכוש הנצבר על ידי בני הזוג (שנישאו עד 1/1/1974), במהלך הנישואין מתחלק באופן שווה ביניהם. החל משנת 1974 הוחל חוק יחסי ממון בין בני זוג (חלוקת רכוש משותף) – ובין היתר קובע כי לאחר הגירושין הרכוש המשותף יחולק שווה בשווה, אלא אם נכתב הסכם ממון או נכתב הסכם אחר בעל תוקף משפטי. נכסים או ירושות שהתקבלו לפני או במהלך הנישואין לא יחולקו.

הסדר איזון משאבים – זהו כלל משפטי המסדיר את אופן חלוקת הנכסים בין בני זוג בתהליך הגירושין שהוחל ב 1/1/1974 – הערכת שווי הנכסים וחלוקה שווה בשווה בין בני הזוג. הסדר זה לא חל על נכסים שהוסכם עליהם אחרת וכספי גמלה, פיצוי כספי, נכסים שהיו בבעלות טרם הנישואין, ירושה או מתנות.

הערה: למרות זאת בית המשפט יכול לחרוג ולקבוע על חלוקה אחרת מאשר הסדר איזון משאבים זה, כך שהחלוקה לא תהיה שוויונית מסיבות שונות.

עו״ד אביחי בן דוד

משרד עורכי דין אביחי בן דוד הוא משרד עריכת דין איכותי הממוקם בראשון לציון .
המשרד מספק ייעוץ, ליווי וייצוג בהליכים משפטיים ומתמחה בשלושה תחומי התמחות משולבים: הוצאה לפועל, דיני משפחה ופשיטת רגל.

שתפו עכשיו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

לייעוץ ראשוני ללא עלות

השאירו פרטים לפגישת ייעוץ ראשונה ללא עלות

מאמרים מקצועיים נוספים

ייעוץ ראשוני בגירושין

כל מה שרצית לדעת על ייעוץ ראשוני בגירושין בבור ייעוץ ראשוני בגירושין כדאי לפנות רק לעורך דין לענייני גירושין. עורך דין לגירושין, צריך להיות בעל

קרא עוד

תשלום מזונות במשמורת משותפת

מה חשוב לדעת לגבי תשלום מזונות במשמורת משותפת בשנים האחרונות ניתן לראות השפעה של זמני השהייה של הילדים והסדרי המשמורת שנקבעים על תשלום מזונות במשמורת משותפת.

קרא עוד

עורך דין גירושין

תפקידו וחשיבותו של עורך דין גירושין עורך דין גירושין צריך להיות בעל ידע נרחב ומקיף בדיני משפחה, על מנת שיוכל ללוות ולייצג בני זוג בהליכי גירושין

קרא עוד

הסכם זמני שהות

משפחה – באופן מסורתי, בחברת האדם, נהוג להגדירה כמוסד חברתי, איחוד חברתי עם קשר של שיתופיות ייחודית והדוקה. כיום, המשפחה מוגדרת כזוג נשואי או ידועים בציבור

קרא עוד

מחפשים ייעוץ מקצועי ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

× ניתן לפנות גם בווטסאפ